Ona do nas przemawia…
Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim to dawna cerkiew unicka z 1774 r., jego wystrój barokowo-klasyczystyczny, przepojony jest duchowością wschodnią, w takim też duchu należy odczytać ikony (obrazy) w nim się znajdujące. Nie są one tylko ozdobą ścian, ale zapraszają do wejścia w głąb i piękno duchowości obrządku wschodniego, w którym jesteśmy zakorzenieni. Na uwagę zasługuje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I poł. XVIII w. znajdujący się w głównym ołtarzu. Jest to Madonna ze srebrnym półksiężycem, koronami, berłem i gwiazdami, czczona w parafii, jako Matka Boża Pocieszenia.
W czasie tegorocznych Misji Ewangelizacyjnych, które prowadzili Ojcowie Oblaci: O. Marcin i O. Jarosław, na apelu poświeconym Matce Bożej, Ojciec Jarosław wskazując na obraz Maryi wyjaśnił, jak go czytać i ukazał, jakie przesłanie daje nam Matka naszego Zbawiciela.
Patrząc na wizerunek Maryi widzimy MAFARION (gr.) – długi szal (welon) okrywający głowę i całą postać. Na ikonach Bogurodzica jest przedstawiona w mafarionie koloru czerwonego (wiśniowego) lub niebieskiego, w międzyrzeckim przedstawieniu widzimy Maryję w błękitnym mafarionie.
KOLOR BŁEKITNY i wszelkie odcienie niebieskiego, aż po granat są w sztuce ikony symbolem Nieba, życia niebiańskiego oraz – zwłaszcza w mandorlach (okrągłych lub migdałowych tarczach otaczających postać Chrystusa na ikonach Przemienienia oraz Zstąpienia do otchłani) symbolem niepojętego ludzkim rozumem i niepoznawalnego Bóstwa- Mroczną Światłością, której doznał Mojżesz oraz wielu mistyków. Odcienie błękitu mogą również symbolizować stan wyciszenia, kontemplacji.
Zatem Maryja ubrana jest w niebo, również tło jest w odcieniach błękitu, jakby było zaproszeniem do wejścia w stan skupienia w rzeczywistości duchowej.
Patrząc na mafarion - welon okrywający głowę Maryi dostrzegamy, że jest on ozdobiony GWIAZDAMI, trzy gwiazdy oznaczają wieczne dziewictwo Maryi i wyrażają prawdę, że Maryja zachowała dziewictwo przed narodzeniem Chrystusa w jego trakcie i po narodzeniu. Na naszym wizerunku widoczne są dwie gwiazdy: jedna na ramieniu, druga niewidoczna będąca pod koroną została umieszczona na czole i trzecia przeniesiona na księgę trzymaną przez Chrystusa.
Sam mafarion symbolizuje Macierzyństwo Maryi i jest znakiem całkowitego oddania się Bogu. Brzegi mafarionu ozdobione są ZŁOTĄ KAJMĄ - bogato zdobionym oblamowaniem, które jest znakiem chwały Bogurodzicy, wypływającym z faktu, że jest Matką Syna Bożego. Mafarion Bogurodzicy był, według tradycji przechowywany w świątyni Blachernos w Konstantynopolu, jako jedna z największych relikwii.
W ikonografii nie pojawiają się włosy, zazwyczaj są one schowane pod czepiec, który w tamtym czasie nosiły kobiety. Jak widzimy na międzyrzeckim wizerunku, Maryja ma również schowane uszy pod czepiec i przykryte mafarionem - to znak, że Maryja jest zasłuchana w niebo, jest skupiona na słuchaniu i wypełnianiu woli Bożej.
Matka Boża Pocieszenia w Międzyrzecu Podlaskim ma wiśniową suknię pod błękitnym mafarionem. Kolor wiśniowy tworzymy z połączeniu koloru brązowego i czerwonego. Bazą podstawową jest brąz robiony z brązowej ziemi. Zmieszany brąz z cesarską purpurą w sukni Maryi przypomina o ludzkiej naturze, podwładnej śmierci. Mieszanina tych kolorów przekazują nam pewną prawdę: brąz oznacza człowieczeństwo, naszą codzienność i czerwień oznacza miłość do Boga i do człowieka. Zaprasza nas abyśmy naszą codzienność przepajali miłością i promieniowali nią tak, jak ten kolor wybijający się z szaty Matki Bożej.
Królewska godność Maryi jest podkreślona przez koronę i berło. Chrześcijański wschód wiąże Jej królewskość z Majestatem Jezusa Chrystusa jako Króla. Maryja jest tronującą, jest tronem dla Jezusa Chrystusa. Warto tutaj podkreślić, że zgodnie z mentalnością starożytnych, godność matki mierzono wielkością jej syna. Odnosząc takie rozumienie do Jezusa Chrystusa i Jego Matki, należy wskazać, że skoro Zbawiciel jest Królem Wszechświata, to także Maryi przysługuje tytuł Królowej, jako partycypującej w panowaniu Boga nad niebem i ziemią.
Chrystus, który jest na ręku Madonny, trzyma księgę życia jest to przedstawienie prawdy, że nasze imiona zapisane są w niebie. Chrystus w ten sposób pokazuje, że życie każdego z nas jest trzymane w Jego dłoniach.
Nasz Zbawiciel Chrystus ubrany jest w CHITON (tunikę). Jej biały kolor wyraża naturę boską Jezusa, zaś z narzucony na Jego ramiona HIMATION (płaszcz) koloru brązowego - naturę ludzką. Oba kolory stanowią autonomiczną jedność ukazującą bogactwo Wcielonego piękna Syna Bożego – piękna boskiego i ludzkiego.
Błogosławiący gest prawej dłoni Chrystusa Pantokratora (Władcy) poprzez specjalny układ palców wyraża unie trzech Osób Boskich i dwie natury – boska i ludzka Chrystusa. Błogosławiący Chrystus trzymający w ręce zamkniętą lub otwarta księgę jest najstarszym przedstawieniem ikonograficznym Jezusa Chrystusa w chrześcijaństwie i oddaje Jego panowanie nad wszechświatem.
Patrząc na obraz Matki Bożej Pocieszenia w międzyrzeckim kościółku nie możemy patrzyć na niego, jak na zwyczajny obraz o tematyce religijnej, czy też jedno z wielu dzieł sztuki z o wielkim bogactwie artystycznym. Niesie on, jak to zostało ukazane, głęboką symbolikę, bogactwo duchowe oraz związaną z nim treść teologiczną. Dlatego nie można oddzielić ikony od modlitwy czy liturgii, jest ona bowiem tworzona przez modlitwę i dla modlitwy. Każdy obraz, także ten międzyrzeckiej Królowej Pocieszenia, ma pomagać nam w modlitwie, ma pogłębić nasze życie duchowe, naszą więź z Jezusem i Maryją oraz poszerzyć nasze horyzonty w spojrzeniu na Boga i Jego dzieło zbawienia wobec nas. Stąd też „dramatyczny moment jaki przeżywa obecnie ludzkość powinien nas skłonić do zwracania się z coraz większą ufnością do Maryi, aby wyprosiła każdemu z nas i dla nas zbawczą moc łaski Bożej”, jak mówił św. Jan Paweł II, również Benedykt XVI wskazuje, że nabożeństwo do Maryi jest drogą pewną i „receptą” na przezwyciężenie cierpienia Kościoła i zagrożenie człowieka, jest receptą, której dziś tak bardzo potrzebujemy. Dlatego wychodząc naprzeciw prośbie Maryi, abyśmy wynagradzali Jej Niepokalanemu Sercu i mając na uwadze szczególnie dobro Kościoła, parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Miedzyrzecu Podlaskim, której jestem proboszczem oraz każdego człowieka, pragnę zaprosić wszystkich do udziału w nabożeństwach wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca i w nowennie do naszej Kochanej Matki Bożej w każdą środę. Niech ten czas i wspólna modlitwa przybliżą nas do Jezusa przez Serce Maryi, niech sprawi, że Maryja będzie bardziej znana i miłowana, a Jej Niepokalane Serce Maryi zmieni nas i świat.
Akt oddania się w opiekę Matce Bożej Pocieszenia
Najlepsza Matko Pocieszenia, która od tylu lat ocierasz łzy, leczysz choroby duszy i ciała, wskazujesz drogę zbawienną zagubionym, przyjmij moją miłość i oddania. Przez Twoje Serce Niepokalane oddaję Jezusowi całe swoje życie. Prowadź mnie drogą zjednoczenia z Bogiem i pomagaj mi wzrastać w żywej wierze i miłości.
Tobie, Matko, polecam cały Kościół, Ojca Świętego, biskupów i kapłanów i osoby poświęcone Bogu. Bądź Pocieszeniem strapionych i cierpiących duchowo i fizycznie. Umacniaj żywą wiarę naszej młodzieży i ratuj ją przed niebezpieczeństwem moralnego zniewolenia. Otocz płaszczem swej opieki nasze rodziny, aby silne Bogiem umiały dawać świadectwo życia chrześcijańskiego.
Nam wszystkim wyjednaj ducha modlitwy i ofiary, abyśmy mogli cieszyć się kiedyś oglądaniem Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Amen.
Matka, która wszystko rozumie….
Matka Boża towarzyszy mi w życiu już od dzieciństwa. Jej wizerunek wisiał na ścianie przed moim łóżeczkiem a potem łóżkiem, więc zamykając i otwierając oczy zawsze Ją miałam przed sobą. Już wtedy obrałam Ją sobie za swoją Matkę i z każdą sprawą kierowałam się do Niej. Matka Boża ma wiele imion. Jednym z nich jest Matka Boża Pocieszenia, która w obecnym czasie stała mi się bardzo bliska. To od Niej uczę się ufać Bogu, że Jego plany wobec mojego życia są lepsze od moich. Pokazuje mi także, jak z pokorą wypełniać wolę Bożą. A kiedy przychodzą trudności w moim życiu to w Niej znajduję ukojenie i pocieszenie. Oddaje się wtedy w Jej Matczyne, czułe ramiona. Wiem, że zawsze przy mnie była i nadal jest obecna. To Matka Boża Pocieszenia prowadzi mnie do Jezusa. To Jej się uchwyciłam, a Ona pokazuje mi drogę do Swojego Syna. Często Ją odwiedzam w „kościółku” Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie Jej wizerunek jest w głównym ołtarzu. Przy Niej czuję się, jak córka przy Matce, która wszystko rozumie.
Katarzyna